איך פותחים תיק הוצאה לפועל
איך פותחים תיק הוצאה לפועל
 
אם אתם מוצאים את עצמכם בסיטואציה בה בעל חוב מסרב לפרוע את חובו כלפיכם, ואינכם מצליחים להגיע להסכמה עמו, פתיחת תיק בהוצאה לפועל יכולה להביא להסדרת התשלום ולפריעת החוב, כאשר רשות האכיפה והגבייה נרתמת לעזרתכם. צמד המילים "הוצאה לפועל" נשמע מאיים וסבוך, אך למעשה ההליך די פשוט. למען מי מכם שאינם מקבלים את הכספים המגיעים להם על פי דין, נביא להלן את שלבי ההליך של פתיחת תיק בהוצאה לפועל.
 
מתי לעשות זאת?
 
ראשית נשאלת השאלה, מתי ניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל. קיימים שלושה מצבים המאפשרים פתיחה בהליך זה:
  • שטר חוב – ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל יום לאחר מועד התשלום האחרון המצוין בשטר החוב.
  • פסק דין – אם מצוין מועד תשלום אחרון בפסק הדין, אזי ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל יום לאחר המועד האחרון המצוין בפסק הדין. במידה ולא מצוין מועד אחרון לתשלום, ניתן לפתוח את התיק כעבור 30 יום מקביעת פסק הדין. אם פסק הדין ניתן שלא במעמד החייב, ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל לאחר 30 יום ממסירת פסק הדין לחייב.
  • מזונות – ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל יום לאחר מועד תשלום שלא נפרע על ידי החייב.

מי יכול לפתוח תיק הוצאה לפועל?

 
כל אדם ששטר חוב או פסק דין לטובתו לא נפרעו יכול לפתוח תיק בהוצאה לפועל, ואין צורך בליווי או בייצוג של עורך דין לשם כך. הסיבה בעטיה מומלץ לאתר עורכי דין הוצאה לפועל אשר מומחים לתיקי הוצאה לפועל היא הבירוקרטיה הכרוכה בפעולה והצורך לבצע את ההליך בצורה מוסדרת ומדויקת עד כמה שניתן. עורך דין שזה תחום עיסוקו שולט בהליכים ובנהלים, ופתיחת תיק באמצעותו יכולה להיות יעילה ומהירה יותר.
 

התהליך

 
על מנת לפתוח תיק הוצאה לפועל יש לגשת ללשכת ההוצאה לפועל, למלא את הטפסים הנדרשים, לצרף אליהם את המסמכים הנחוצים ולשלם את האגרה על פתיחת התיק. קיימים שישה סוגי תיקים בהוצאה לפועל, ועל פי סוג התיק נקבעים הטפסים והמסמכים הדרושים, וכן גובה האגרה. סוגי התיקים בהוצאה לפועל הם: תיק העוסק באי ביצוע פסק דין המכיל חיוב כספי, תיק הנוגע לאי ביצוע פסק דין בענייני מזונות, תיק העוסק בפסק דין שעניינו צו עשה, תיק העוסק במשכון או במשכנתא, תיק העוסק בתביעה כספית ותיק העוסק בשטר חוב או בצ'ק.

אלטמן קידום עסקים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק