האם כל עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

האם כל עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

האם כל עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

 
התכוננו לתשובה מבלבלת במקצת - כן ולא.

אמנם, על פי החוק, עבירות תעבורה אכן מוגדרות כעבירות פליליות, אולם ישנם מספר הבדלים מובהקים בינן לבין עבירות פליליות אחרות, ברמת ההתייחסות של המחוקק, העונשים הקבועים בחוק וברישום הפלילי.

העובדה הידועה היא, שכמעט כל נהג כיום יודע שעבירת תנועה נחשבת לעבירה פלילית, אולם, בזמן אמת, לא רק שהוא איננו יודע מה זה אומר לגביו, הוא אף איננו יודע אם הוא צריך להתייעץ בעורך דין מומחה לתעבורה, עורך דין לענייני נזיקין או בעורך דין פלילי. אז בואו נעשה מעט סדר בדברים.
 

מה הן ההשלכות של עבירה פלילית?

 

מעבר לכך שהמדובר בעבירות חמורות, העלולות לגרור עימן קנסות כבדים ואף עונשי מאסר ארוכים, רישום פלילי הוא אחת מתוצאותיהן של העבירות הפליליות. רישום כזה מהווה אות קלון ומגביל מאד את הנושא אותו, אף שנים לאחר שהסתיים המאסר. תיק פלילי עלול למנוע מבעליו הגירה לארצות מסויימות, אימוץ ילד, מציאת משרה בתחומים שונים, קבלה לישוב קהילתי וכדומה. הדרך להלחם בקיומו היא הליכי מחיקת רישום פלילי (בעזרתו של עורך דין פלילי), אולם אף היא מבוצעת בתהליך שאורך זמן. לכן, עדיף להימנע ולא להגיע לרישום כזה מלכתחילה.
 

עבירה פלילית או תעבורתית

 

ככלל, ישנן מספר סיטואציות אפשריות בהן עבירת תנועה עלולה לגרור עימה פתיחת תיק פלילי:

  • נהיגה תחת השפעתם של סמים או אלכוהול - מאחר שמדובר בצורת נהיגה המוגדרת כ"בלתי אחראית" ועלולה לסכן את הציבור, נהיגה זו נחשבת לעבירה חמורה, שבמקרים בהם מעורבים נפגעים, עלולה להביא למאסרו של המואשם בה.
  • גרימת מוות ברשלנות - במקרים כאלה, מדובר בעבירת תעבורה חמורה ובעונש אפשרי של עד ל-3 שנות מאסר. לצורך מקרים כאלה, הגדרתה של "רשלנות" מתייחסת לנהיגה באדישות או בפזיזות, ששיקול דעת סביר של אדם מן היישוב (האדם הממוצע) היה יכול למנוע אותן.
  • תאונות פגע וברח - במקרה של תאונה ובה נפגעים, הפקרתם של הנפגעים מוגדרת על ידי המחוקק כעבירת תעבורה חמורה, אשר יכולה להוביל למאסר של 7-9 שנים למואשם בה.
  • עבירות גבוליות - עבירות שנמצאות על הגבול בין תעבורה לפלילי, רק בגלל הנסיבות שלהן, בעוד בנסיבות אחרות, תוצאתן עלולה להיות חמורה יותר. למשל, אי מתן זכות קדימה, אי ציות לרמזור אדום ואף התעלמות חוזרת של הנאשם משלילת רישיון הנהיגה שלו. במקרים המוגדרים כחמורים, עבירות אלו תובלנה לסיווגן כ"פליליות", כאשר בית המשפט ופסק הדין ישקפו את סיווגן ככאלה.
 

לסיכום:
 

אם ביצעת עבירת תנועה מהסוג שבקלות עלול להפוך לעבירה פלילית, טוב תעשה אם תתייעץ כבר בשלב הראשוני עם עורך דין פלילי מנוסה, אשר ילווה אותך לאורך כל התהליך וינסה למזער את הנזקים העלולים להיגרם לך.

לחצו כאן לשירות של עורך דין ברחובות

 
אלטמן קידום עסקים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק