הכל על אופציות בינאריות
הכל על אופציות בינאריות
המקרה של לי אלבז, המנכ"לית לשעבר של חברת האופציות הבינאריות יוקום תקשורת אשר הורשעה במרילנד בכך שהונתה אלפי משקיעים מהעולם בהיקף של 145 מיליון דולר, העלה שוב לתודעה את הסיכונים בפעילות של אופציות בינאריות.


רווח או הפסד

אופציה בינארית המכונה גם אופציה דיגיטלית היא מכשיר השקעה בינארי כאשר יש שתי אופציות בלבד – רווח או הפסד. הסוחר למעשה נדרש להעריך האם מחיר של נכס בסיס (בין אם אלה מניות, מטבע חוץ או סחורה) יעלה או ירד בפרק זמן מוגדר לרוב מדובר בפרקי זמן של דקות בודדות או מספר שעות והעסקה נוגעת רק לשינוי במחיר. 
הסוחר מרוויח אם חזה נכון את השינוי בשווי נכס הבסיס לאותה אופציה ומפסיד אם השווי נע לכיוון ההפוך. כלומר, תוך זמן קצר ניתן להרוויח תשואה גבוהה מאוד או להפסיד את מלוא סכום ההשקעה.
בשוק ההון מדברים על שני סוגים של אופציות: אופציית רכש CALL כשהמניה עולה ערך האופציה עולה ואופציית מכר הרווח עולה אם המניה יורדת. באופציות אלה הסוחר מקבל זכות למכור את המניה במחיר ידוע מראש ובתקופה ידועה מראש.
ויש לקחת בחשבון שאופציות בינאריות הן כלי עתיר סיכון ותשואה ומכשיר גידור סיכונים שמחירו זול יחסית, אבל רכישת אופציה בינארית קצרת טווח שלא למטרת גידור סיכונים הינה בעלת אופי של הימור על התנודה הצפויה.
קיימים סוגים שונים של אופציות בינאריות: אופציה בינארית אמריקאית, כשהאופציה ניתנת למימוש בכל תקופת חייה של האופציה עד סיום תקופת האופציה ואופציה אירופאית, כשמימוש האופציה תהיה רק בסיום חייה של האופציה.

המסחר באופציות בינאריות נעשה באמצעות האינטרנט בזירות מסחר המופעלות על ידי חברות עסקיות. ממשלות רבות רואות בכך סוג של הימור ומזהירות מפני אופציות בינאריות לא מפוקחות. בישראל נכון להיום אופציות בינאריות אינו תחום חוקי בישראל. החוק אוסר על ניהול זירות מסחר באופציות בינאריות בישראל ועל פיו, ניהול זירת מסחר כזו היא עבירה פלילית והעונש יכול להגיע עד שנתיים מאסר. עם זאת, במדינות שונות אופציות בינאריות מפוקחות נחשבות חוקיות תחת הגבלות ובתנאים מסוימים, למשל, אם נעשו ציטוטים ועדכונים אמיתיים שיאפשרו לסוחר להעריך את המצב כפי שהוא ולבצע החלטה על פי נתונים מאומתים. כאשר רוכשים את האופציה המידע גלוי ממחיר המניה, תוספת מימוש וכדומה.
בתחום האופציות הבינאריות הסיכון, כאמור, גבוה, אבל מעבר לכך, סבל התחום הפרוץ מהטעיה של הסוחר. במקרים רבים, נציגים ואנשי מכירות של חברות אופציות בינאריות הוליכו את הסוחרים שולל בכך שהבטיחו להם החזר השקעה גבוה ולא עדכנו שההפסד של הסוחרים הוא במקרים שונים הרווח של החברה. 

נפגעתם מפעילות? עו"ד לענייני מס

במהלך השנים סוחרים רבים נפגעו מאופציות בינאריות, הפסדים והונאות בזירה זו ולכן, פונים לאנשי מקצוע שיסייעו להם בתביעות השונות כמו למשל, עורך דין אופציות בינאריות הבקיא ברגולציה ויכול לייצג אותם בתביעות בתחום. מנגד, יש חברות הפועלות באופציות בינאריות שזקוקות לעו"ד מיסים בייצוג והליכים מול רשות המיסים.
בכל מקרה, חשוב לדעת מה תשלום המס על הרווחים באופציות בינאריות, סכום המס על המניות והאופציות והשפעת רווחי המסחר על המס. לכל ההתלבטויות הללו ניתן מענה על ידי עו"ד מיסים מקצועי ומנוסה שמכיר מקרוב את תחום הפורקס והאופציות הבינאריות וכן את ההתנהלות מול רשויות המס מהצד של הסוחרים והמפעילים בארץ ובעולם.
כאשר שוכרים את שירותיו של עו"ד מיסים המתמחה באופציות בינאריות, ניתן להבין טוב יותר כיצד מושפע המס מהרווחים באופציות בינאריות וכיצד מתבצעת ההצהרה על רווחים והפסדים באופציות בינאריות על פי החוק במדינות ברחבי העולם. ייעוץ מקצועי שעושה הבדל גדול.
אלטמן קידום עסקים
דף הבית טלפון