מדוע חשוב לערוך הסכם ממון לפני נישואין | עו"ד מיכה אהרוני

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון לפני נישואין?

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון לפני נישואין?

 

חושבים להתחתן, הנה מספר דברים חשובים שכדאי שתדעו:

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת בראון ברוד איילנד וכולל נתונים של אלפי אזרחים אמריקאים מתגרשים לאורך 30 שנים, עולה כי גירושין בסביבה הקרובה (משפחה, חברים קרובים) מעלים עד 75% את הסיכוי לגירושין שלכם בעתיד הלא רחוק. גירושין במעגל החברתי המשני (קרוב משפחה רחוק או חבר של חבר) מהווים אף הם גורם סיכון משמעותי, ומעלים בכ-30% את הסיכון לגירושין שלכם.
 
עד כמה שהסרטים ההוליוודיים הקלאסיים נוטים להעצים את הרושם הרומנטי, נישואין הם שותפות לכל דבר. אמנם, מדובר ב"שותפות" בין אנשים שאוהבים האחד את השני(ה), נכון לרגע ביסוס השותפות. אולם, הניסיון מלמד כי גם רגשות ואנשים משתנים בחלוף הזמן ולכן, כל הנתונים נכונים לרגע כריתת הסכם הנישואין.
 
אולם, כפי שמראים הנתונים, אצל חלק מהזוגות הנישאים, המחשבה (המצמררת את גיום של הזוגות הטריים) של הכנסת עורך דין, מסמכים רשמיים, רשויות והסכם ממון לפני נישואין לתוך המארג העדין של אהבתם, עלולה להתחלף עד מהרה בחרטה אמיתית וכנה, על כך שצעד זה לא נלקח בחשבון.
 
הסכם ממון לפני נישואין מהווה, למעשה, תעודת ביטוח, השמורה למקרה שהנישואין לא יצליחו. מטרתו, לעגן, עוד בטרם מתגלעות המחלוקות, את זכויותיהם של שני בני הזוג ברכוש שנצבר טרם הנישואין וחתימת ההסכם ולאחר מכן. הסכם ממון הוגן ומפורט מחלק את הרכוש והממון לשניים ומתייחס בצורה נפרדת ומפורטת לכל אחד מחלקיו:

 
  • הרכוש שנצבר לפני נקודת החתימה על הסכם הממון (אשר לרוב, צמודה כרונולוגית לחתונה או לתחילת החיים המשותפים) - חלק זה מפרט מה יהיה דינו של הרכוש שהביא כל אחד מהצדדים לתוך השותפות במקרה של פרידה. חלק זה חשוב ביותר עבור בעלי רכוש קודם, נישואי פרק ב' וכדומה.
 
  • הממון והרכוש שנצברו במהלך חיי הנישואין - חלק זה קובע מה יהיה דינם של הרכוש והממון שיצברו לכל אורך הנישואין, עד להחלטה לפרקם, ובאיזו צורה יחולק (האם בצורה שווה לכל אחד מהצדדים, האם לפי גודל ההשקעה היחסית של כל אחד מהצדדים בנכס, או לפי שמו של הצד בנכס עליו הם רשומים?).
 
למותר לציין כי אף לעיתוי החתימה על ההסכם הממון, ישנה חשיבות מרובה בנוסח שלו. חשוב מאד לחתום עליו קרוב ככל האפשר לתחילת החיים המשותפים או החתונה, כדי לנצל את המומנטום של שני צדדים שאוהבים האחד את השניה ומוכנים להיות הוגנים. כאשר מצב הנישואין מתדרדר ומצב היחסים מסלים, את מקומה של ההגינות תופסים רגשות אחרים (כרצון לפגוע או לנקום, עלבון וכד') אשר, לרוב, אינם מותירים מקום למשא ומתן או אפילו להידברות ישירה בין הצדדים המעורבים.
 
הסכם ממון הוא הדרך שלכם להבטיח שאם הנישואין (או החיים המשותפים) שלכם יגיעו לקיצם, כל אחד מהצדדים יזכה בחלק המגיע לו, ללא קרבות מכוערים ומיותרים ובמינימום פגיעה בכל הנוגעים בדבר (כולל הילדים).

לחצו כאן למידע נוסף על עורך דין גירושין ברחובות

 
אלטמן קידום עסקים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק