פוליגרף – כלי משפטי לחקר האמת?

פוליגרף – כלי משפטי לחקר האמת?

פוליגרף – כלי משפטי לחקר האמת?

 
מכשיר הפוליגרף, הידוע גם בכינויו העממי "מכונת אמת", הומצא בתחילת המאה הקודמת ומאז נמצא בשימוש על ידי מגוון גורמים על מנת לבחון את אמינותו של מועמד, נבדק או נחקר בשלל סיטואציות מראיונות קבלה למקומות עבודה ולרשויות שונות ועד לשימושו המפורסם ביותר – בספירה המשפטית. על אף השימוש הנרחב ורב השנים, אמינותו וקבילותו של כלי זה מורכבת ושנויה במחלוקת ועל השימוש בה להיות זהיר ואחראי על מנת להניב תוצאות אמינות ומדויקות.

כיצד עובד הפוליגרף?

הפוליגרף עושה שימוש במספר מדדים בו זמנית על מנת לבחון תגובות פיזיולוגיות בלתי רצוניות של הנשאל על מנת לבחון האם הוא דובר אמת. באמצעות אלקטרודות המוצמדות לחזה, לזרועות ולאצבעות היד השמאלית, נבדקת נשימתו, תפקוד הלב והמוליכות החשמלית בעור הנבדק בעודו נשאל מספר שאלות שעל חלקן אין לו שום סיבה לשקר – שאלות ביקורת, וחלקן הן השאלות שאת אמינות תשובתן אנו בודקים. כאשר הנבדק ישקר, יהיו שינויים חדים ובולטים במדדים שיראה המכשיר.

באילו תחומים משפטיים משמש הפוליגרף?

יותר ויותר עורכי דין בישראל מרבים להסתייע בשנים האחרונות באפשרות של בדיקת פוליגרף עבור ייצוג מרשיהם, לרוב בהליך האזרחי ובסדר דין זה תשמש הבדיקה כהוכחה מספקת להכריע את החלטת בית המשפט בעניין הנדון. ראיה זו תהיה קבילה אך ורק אם הבדיקה נעשתה מרצונו המלא של הנבדק.
בסדר הדין הפלילי, פני הדברים מורכבים יותר – מכשיר הפוליגרף עשוי לשמש חוקרים על מנת לבחון את אמינותו של הנחקר במגוון רחב של עבירות פליליות מהונאה ועד לעבירות מין ורצח, אך הממצאים לא יהיו קבילים בבית המשפט. הבדיקה תשמש את החוקר ככלי עזר לבדיקת פרטים מוכמנים בחקירה, כלומר, פרטים אשר הנחקר לא אמור לדעת אותם אם אכן לא ביצע את העבירה ולסינון חשודים פוטנציאליים. כלומר, יותר משהבדיקה מוצאת אשמים בהליך פלילי, היא מסייעת לסנן החוצה חשודים לא רלוונטיים.

עד כמה אמינה בדיקת הפוליגרף?

ממצאי בדיקת הפוליגרף מורכבים ביותר ואמינות התוצאות אינה תמיד ברורה. הבעייתיות הגדולה שבתוצאות בדיקה זו נובעת ממספר גורמים שונים:
  • ישנם אנשים רבים אשר המדדים הפיזיולוגיים שלהם אכן משתנים באופן ניכר כאשר הם במתח או מפוחדים, אך נמצא במחקרים רבים כי הדבר כלל אינו הכרחי אצל כולם ולכן אינו מוכיח בהכרח האם הנבדק אכן משקר או דובר אמת.
  • פעמים רבות, הנבדק מתוח מאוד מעצם מעמד הבדיקה ולכן ממצאי הבדיקה עשויים להיות מבלבלים מאוד.
  • אנשים רבים משהיינו רוצים להאמין, יכולים לשקר במצח נחושה מבלי להניד עפעף. במצב בו עומד מולנו שקרן פתולוגי או סתם אדם קר רוח מטבעו, יהיה לו קל מאוד להשיב על השאלות כיצד שירצה מבלי להיחשף בבדיקה.
לכן, חשוב מאוד שאת בדיקת הפוליגרף יערכו וינתחו את ממצאיה אנשי מקצוע מנוסים ובעלי הכשרה רבה על מנת להגיע לתוצאות מדויקות ככל שניתן ולהבטיח בדיקה אמינה ואיכותית.
 
 
אלטמן קידום עסקים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק