5 נקודות חשובות טרם רכישת דירה מקבלן
חלומו של כל ישראלי הוא להיות בעל דירה, כאשר דירה חדשה מקבלן הופכת את החלום לנוצץ ואטרקטיבי יותר. בשנים האחרונות הבניה של הדירות החדשות בישראל עלתה משמעותית וישראלים רבים בוחרים לפנות אל הקבלנים הבונים ולרכוש מהם דירות.
חשוב להבין כי דירה חדשה מקבלן לא בהכרח יקרה יותר מדירת יד שניה וכאשר רוכשים פרויקט שנחשב להתחלתי ומכונה "על הנייר" – ניתן לרכוש דירות במחירים זולים משמעותית. שנים לאחר מכן, כשהפרויקט כבר יגיע לסיום והבניין יוקם, המחירים יקפצו בכמה מאות אלפי שקלים והסיכויים לרכוש דירה חדשה מקבלן תהיה פחות אפשרית. אם הנכם מתעניינים ברכישת דירות מקבלן רצוי שתדעו ותוודאו מספר דברים בטרם אתם עושים זאת.

מה חשוב לדעת טרם רכישת דירה מקבלן?
במאמר זה נסקור חמישה היבטים חשובים שרצוי לברר ולדעת לפני שמתחילים במגעים לעסקת רכישה של דירה מקבלן. תחילה, יש לברר מה האמצעים העומדים בפניכם. גם אם תקבלו הצעת מחיר אטרקטיבית, חשוב מאוד שתבדקו אם יש לכם אין לממן את הרכישה. יש לוודא אם הבנק ייתן לכם משכנתא או הלוואה, אם יש לכם חסכון שיוכל לאפשר לכם לרכוש את הדירה ומה הסכום המלא שיש לשלם לאורך כל התהליך. פעמים רבות אנשים ממהרים לחתום על חוזה ולא בודקים מראש את התנאים של התשלום ונאלצים לאחר מכן לבטל את החוזה, דבר שגורר הרבה מאוד בעיות משפטיות וקנסות.
נקודה שניה חשובה לא פחות היא החשיבות שיש בבירור אודות הקבלן. יש כיום כמה מאות קבלנים אשר בונים ברחבי הארץ, חלקם מוכרים יותר ואחרים חדשים ושמם המקצועי עוד לא מוכר. כך או כך, חשוב מאוד לערוך סקר ולבדוק על המוניטין והניסיון של הקבלן, להתייעץ עם חברים ומכרים שרכשו ממנו או מאנשים שגרים בפרויקטים שנבנו על ידי הקבלן בעבר. דרך נוספת היא לקרוא ברשת על פרוייקטים שנבנו על ידי הקבלן, להתעניין אם הם נחשבים למוצלחים, האם יש ליקויי בניה רבים, האם הקבלן עומד בהבטחותיו, האם הוא מעורב בהליכים משפטיים וכדומה. לעיתים, גם הקבלנים המפורסמים והגדולים ביותר שקועים בבעיות שונות וההמלצות עליהם מעטות – לכן, אל תמהרו לסמוך על קבלן רק בגלל שהוא מוכר ומנוסה.
נקודה שלישית וחשובה לא פחות היא המועד שהקבלן מבטיח לכם שבו תקבלו את המפתחות לדירה. מועד הכניסה לדירה מכונה גם 'יום המסירה'. ביום זה הקונה אמור לקבל את המפתחות, לאחר שהוא שילם את מלוא הסכום עבור הדירה שרכש. הקבלנים מבטיחים מועד מסוים אך לא תמיד עומדים בהבטחה זו וחשוב שתדעו כי לקבלן יש זכות להתעכב במסירת הדירה עד 60 ימים. במידה והקבלן מתעכב ולו ביום אחד יותר, הוא יהיה חייב לפצות אתכם מבחינה כלכלית. קראו היטב את החוזה, בדקו את הסעיף העוסק בנושא זה והתעקשו עליו. אם אינכם מבינים את הכתוב בחוזה ואת הדרישות והתנאים, ניתן ואף מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה במקרקעין ונדל"ן.
נקודה רביעית עוסקת במדד תשואות הבניה – הקבלנים לא ממהרים לדבר על המדד אך זו נקודה חשובה מאוד מכיוון שלרוב היא מצריכה מהקונים הנרגשים לשלם עוד עשרות אלפי שקלים לקראת סיום התהליך. מדד תשואות הבניה עולה מדי יום ויש לקחת בחשבון כי תאצלו לשלם עוד סכום מעבר למה שסוכם. כמו כן, ישנן עסקאות שמבטיחות שהסכום לתשלום כולל כבר את המדד ורצוי להיות משוכנעים לגבי נושא זה.
נקודה חמישית מתייחסת למיקום בו הפרויקט נבנה. לעיתים נדמה כי דירה חדשה מקבלן היא האופציה הטובה ביותר אך יתכן והמיקום בו הפרויקט נבנה הוא מיקום בעייתי ולא בהכרח מתאים לכם ולמשפחה שלכם. ערכו בדיקה על האיזור, על המתקנים שמסביב והתייעצו עם שאר בני המשפחה, אל תמהרו להסתנוור מהאופציה לרכישת דירה חדשה מבלי לקחת בחשבון את המיקום שלה.

אלטמן קידום עסקים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק